Jakie elementy składają się na glazurnictwo Gdańsk?

Poznaj pięć podstawowych elementów składających się na glazurnictwo Gdańsk.
Jak już pewnie wiesz glazura ceramiczna składa się z pięciu podstawowych elementów. Składnikami tymi są krzemionka, tlenek glinu, topnik, barwniki i modyfikatory. Mimo że wszystkie szkliwa składają się z tych samych elementów, istnieje szeroka gama kolorów i typów do wyboru. Typowymi składnikami jakimi charakteryzuje się glazurnictwo Gdańsk są tlenek miedzi, węglan miedzi, tlenek kobaltu i tlenek żelaza. Używając glazury do wyrobów ceramicznych, zawsze należy pamiętać o tym, z czym dokładnie pracujesz.

Poniżej znajduje się lista pięciu elementów, z których wykonane są szkliwa ceramiczne i ich roli:

Krzemionka – gdy piasek krzemionkowy jest ogrzewany w piecu o temperaturze powyżej 3100 stopni F, topi się i formuje w szkło. Wraz z piaskiem krzemionkowym dodaje się krzemień do tego składnika, aby uzyskać właściwe wykończenie. Tlenek glinu – Tlenek glinu służy do prawidłowego przylegania glazury do gliny i zapobiegania jej wypływaniu po podgrzaniu do wysokich temperatur.

Topnik – ten składnik w szczególności pomaga stopić element szklany zwany krzemieniem. Rodzaje topników, które możesz wybrać, to popiół kostny, żelazo, cynk, sód i wiele innych.

Barwniki – Barwniki to środki wybielające, takie jak tlenek żelaza, tlenek chromu i talk. Modyfikatory – modyfikatory służą do zmiany efektów szkliwa, takich jak krycie i przezroczystość. Poniżej znajdują się różne typy modyfikatorów.

Opalescencja – odbija opalizujące światło na oszklonym wykończeniu.

Bentonit – Pomaga utrzymać komponenty w zawiesinie podczas procesu wypalania.

Środki zmętniające – Nadają szkliwu białe lub nieprzezroczyste tło. Rodzaje stosowanych środków zmętniających to popiół kostny i tlenek cyny.

Szelki – Służą do powstrzymywania ciężkich elementów przed wystrzeleniem.

Dziąsła – Służą do wzmacniania szkliwa i pomagają chronić wykończenie przed wystrzeleniem w ekstremalnie wysokich temperaturach.

Glazurnictwo Gdańsk chroni i uszczelnia świeżą ceramikę, czyniąc ją zarówno funkcjonalną, jak i piękną. Ten szklisty związek może przekształcić porowatą miskę, filiżankę lub talerz w bezpieczne dla żywności i odporne na plamy naczynie do jedzenia. A także glazurnictwo może być zabawne – jest to prawdopodobnie najbardziej ekscytująca procedura w produkcji ceramiki. Po nałożeniu glazury i wypaleniu elementu – powodując reakcję chemiczną i, często, zmianę koloru – wynik jest magiczny. Ale tworzenie wypalanych kawałków ceramiki to nie wszystko. Podstawowa znajomość elementów glazurnictwa Gdańsk i sposobu nakładania glazury i wypalania daje spójne i pożądane wyniki, ponieważ każdy z kluczowych elementów różnych glazur ma swoją własną funkcję.